Peregrynacja Kopii Ikony Jasnogórskiej

Dni 11 i 12 października 2004 roku, na zawsze wpiszą się w historię parafii i wspomnienia mieszkańców Turki. Był to czas spotkania z Matką pielgrzymującą po polskiej ziemi w Kopii Jasnogórskiego Wizerunku. Obraz przyjęliśmy od sąsiadów z parafii Świdnik Duży przed Szkołą w Turce i w uroczystej procesji nieśliśmy do świątyni, aby z tronu, na którym zawiesiliśmy nasze różańce, mogła Maryja popatrzeć na nas – swe dzieci.

Już od czasu Rekolekcji Wielkopostnych prowadzonych przez ks. Jarosława Orkiszewszkiego żyliśmy myślą tego spotkania, na ten moment odnowiliśmy i ubogacili naszą świątynię parafialną, ale nade wszystko staraliśmy przygotować siebie – swoje serca: podejmowaliśmy czyny miłosierdzia naśladując postawę Pokornej Służebnicy, podejmowaliśmy nasze postanowienia Duchowych Darów Peregrynacji, które mają nam pomóc przez to spotkanie z Maryją wszystko czynić nowe – lepsze, świętsze w naszym życiu, w naszych rodzinach, sąsiedztwach, w całej wspólnocie parafialnej, w naszej umiłowanej Ojczyźnie.

Anioł Gabriel gdy stanął przed Tobą Pani witał Cię Słowami: „Bądź pozdrowiona Pełna Łaski.”, chcemy powtarzać te słowa niebieskiego Posłańca i wołać w naszej świątyni witając Twój Jasnogórski wizerunek: „Bądź pozdrowiona Pełna łaski” i nieśmiało , chcemy Cię prosić: udziel nam ze swej pełni łaski jej odrobinę: podziel się z nami Swą wiarą, na mroki wątpliwości; cnotą nadziei na cienie bezradności i odrobiną Twej Miłości doi Boga i do ludzi na trudy naszej codzienności.

Chcemy Cię objąć szeroko rozpostartymi ramionami dziecka pragnącego się wtulić w Matkę. Chcemy Ci wyszeptać nasze pacierze wdzięczności, próśb i uwielbień i obsypać Cię nimi jak płatkami róż. Obejmujemy Cię więc naszymi różańcami, których paciorki pieszczą nasze dłonie dziecięce, młodzieńcze, kobiet i mężczyzn, matek i babć, ojców i dziadków, dłonie spracowane i schorowane, osób pozostających w domach przykutych do łoża cierpienia. Niech one Ci mówią za nas i o nas, że jesteśmy, pamiętamy i czuwamy. Ty nas przyjmij i utul, poucz i poprowadź do Twojego Syna, Który pośród nas żyje i króluje.

Przy wyprowadzeniu Obrazu ze świątyni nastąpił „akt pocałunku” w którym Kopia Ikony Jasnogórskiej została przyłożona, jak niegdyś sama do Wizerunku Czarnej Madonny, do obrazu – mozaiki Królowej Polski w kaplicy naszej świątyni. Niech na zawsze pozostanie pośród nas żywy okruch Jasnej Góry i Naszej Hetmanki. Kopię Peregrynującą przekazaliśmy parafianom z Bystrzycy.